Stworzymy pierwszy na świecie mobilny symulator handlingowy

Czteroosobowa kabina, rękawice i okulary w technologii Wirtualnej Rzeczywistości, a także platformy o 2-stopniowej swobodzie ruchu – tak będzie wyglądał nowoczesny symulator handlingowy, zaprojektowany dzięki współpracy Qumak S.A. z Politechniką Warszawską oraz Centrum Kształcenia i Doradztwa IKKU. Całkowity koszt przedsięwzięcia sięga 9 mln zł netto, z czego 5,6 mln zł netto to dofinansowanie z NCBiR.

Handling_www_srodek

Symulator z technologią VR

Projekt mobilnego symulatora dla operatorów obsługi naziemnej zakłada stworzenie urządzenia opartego na technologii Wirtualnej Rzeczywistości, które pomoże nie tylko w szkoleniach, ale jednocześnie wesprze proces wstępnej oceny predyspozycji kandydatów do pracy w tym zawodzie. W praktyce urządzenie pozwoli ograniczyć błędy popełniane podczas naziemnej obsługi samolotów, m.in. w trakcie obsługi pasażerów, ładowania bagażu czy uzupełniania paliwa i smarów. Głównym zadaniem symulatora będzie odtworzenie warunków panujących podczas sterowania pojazdami obsługi naziemnej, co w przyszłości ma skutkować zmniejszeniem liczby kolizji na płycie lotniska. Liderem konsorcjum z PW oraz IKKU, a także głównym wykonawcą całego projektu, jest Qumak S.A. Zakończenie projektu przewidziano na pierwszy kwartał 2020 r.

 

cudzyslow

Głównym zadaniem symulatora będzie odtworzenie warunków panujących podczas sterowania pojazdami obsługi naziemnej, co w przyszłości ma skutkować zmniejszeniem liczby kolizji na płycie lotniska

 

– Nasz symulator handlingowy to pierwsze urządzenie na świecie przygotowujące do szkoleń w tak szerokim zakresie oraz pierwsze tego typu urządzenie mobilne, wyposażone w platformę transportową. Projekt będzie odpowiedzią na potrzeby m.in. operatorów handlingowych, którzy odpowiadają za szkolenia pracowników obsługi naziemnej. Możemy powiedzieć, że Qumak po raz kolejny przeciera technologiczne szlaki w sektorze transportu  – mówi Tomasz Zygmuntowicz, Wiceprezes Zarządu Qumak S.A.

 

 

Oprócz rzeczywistych procedur szkoleniowych dla konkretnego lotniska, specjaliści opracują również moduł analityczny pozwalający określić zdolność kandydatów do pracy w trudnych warunkach, a także oceniający ich pod kątem cech psychomotorycznych, czyli m.in. koordynacji wzrokowo-ruchowej, oceny odległości czy koordynacji ruchu. Symulator pozwoli także na ćwiczenie tych czynności, których szkolenie w codziennych warunkach lotniskowych jest zbyt niebezpieczne.

 

 

Drugi mobilny symulator

Projekt jest już drugim przedsięwzięciem Qumak S.A. w zakresie symulacji. W 2016 roku spółka wprowadziła na rynek zaawansowany symulator lokomotywy SIMTRAQ, służący do szkolenia maszynistów w warunkach wirtualnej rzeczywistości.

Zobacz także