Building Automation

Building automation automatyka budynkowa technologie inteligentnego budynku Qumak

Rozwiązania BMS – Building Management System

Building Automation to nowoczesne, zintegrowane rozwiązania usprawniające zarządzanie obiektem, optymalizujące jego koszty utrzymania oraz gwarantujące wysoki poziom bezpieczeństwa.

 

 

cudzyslow

W naszym portfolio jest ponad 90 obiektów w kraju i za granicą z czego wiele ekologicznych, posiadających certyfikaty BREEAM lub LEED.

 

 

Podczas wdrożeń wykorzystuje się energooszczędne, ekologiczne rozwiązania, dzięki czemu powstające budynki są zarazem nowoczesne i przyjazne środowisku. Technologie budynkowe pozostają w szczególnym powiązaniu z systemem BMS (ang. Building Management System), pozwalającym zarządzać wysoko zaawansowanym technicznie budynkiem.

 

Obiekt wyposażony w zestaw urządzeń, czujników i detektorów może być sterowany i nadzorowany przez centralny system integrujący wszystkie istniejące w budynku rozwiązania technologiczne. Dzięki informacjom pochodzącym z różnych źródeł, budynek wyposażony w BMS może reagować na zmiany środowiska wewnątrz i na zewnątrz. To pozwala na maksymalizację funkcjonalności, komfortu i bezpieczeństwa przy jednoczesnej minimalizacji kosztów eksploatacji i ograniczeniu emisji zanieczyszczeń.

 

Szpital Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Na 97 tys. m2 powierzchni całkowitej wdrożyliśmy system bezpieczeństwa, obejmujący: przejścia kontroli dostępu, zestaw kamer IP, panele pozwalające przywołać obsługę szpitala, umieszczone przy łóżkach pacjentów. Powstał również zaawansowany system komunikacji dla personelu oraz system monitorowania Oddziałów Szpitalnych.

Nad bezpieczeństwem pacjentów i personalu czuwają m.in. systemy detekcji pożaru (około 8 000 punktów detekcyjnych i ponad 100 km okablowania) oraz Dźwiękowy System Ostrzegawczy (3 600 głośników i około 100 km okablowania), alarmujący osoby przebywające w budynku o ewentualnych zagrożeniach. System bezpieczeństwa zawiera około 340 przejść kontroli dostępu zintegrowanej z systemem Włamania i Napadu oraz CCTV (ponad 520 kamer IP). Na system interkomowo-przyzywowy składa się około 400 paneli w technologii IP zainstalowanych przy łóżkach pacjentów.

 

Zbudowaliśmy także sieć LAN (6400 punktów i ponad 360km okablowania), dostarczyliśmy komputery typu All-in-One z matrycą dotykową i wdrożyliśmy szereg instalacji elektrycznych, m.in. system CHP wykorzystywany do jednoczesnego wytwarzania elektryczności i ciepła.

 

Wdrożenie spełnia wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa obiektu i oszczędności energetycznej budynku. Wprowadzone rozwiązania techniczne gwarantują najwyższy poziom niezawodności, a wdrożone systemy – np. komunikacyjny – zapewniają komfort pacjentom i personelowi szpitala.