Symulator lokomotywy

Symulator lokomotywy łączy różnorodne technologie, aby w świecie wirtualnym odtworzyć realistyczne warunki prowadzenia pociągu. Umożliwi polskim maszynistom zdobycie umiejętności niezbędnych do wykonywania zawodu, m.in. z zakresu prowadzenia szybkich pociągów pasażerskich, takich jak Pendolino. Podczas realizacji projektu Dział Badań i Rozwoju Qumak S.A. współpracuje z Wojskową Akademią Techniczną, Instytutem Kolejnictwa oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego w Inżynierii Komunikacyjnej „IKKU”.

2014_01_091-300x168

Mobilny symulator szkoleniowy

Symulator umożliwi naukę obsługi nowoczesnych maszyn kolejowych w bezpiecznych warunkach wirtualnych. Dzięki zmapowaniu szlaków kolejowych w Polsce system maszyniści będą szkoleni na rzeczywistych trasach. Zamontowany na platformie TIR jest w pełni mobilny i umożliwia prowadzenie szkoleń w dowolnej lokalizacji.

 

Projekt łączy takie technologie jak: wizualizacja i modelowanie 3D, automatyka czy obróbka danych pochodzących z Systemu Informacji Geograficznej. Głównymi elementami symulatora są: platforma z kabiną dla maszynisty, moduł wizualizacji i symulacji odpowiedzialny za obraz i dźwięk oraz sterujący platformą kabiny. Ostatnia część składowa projektu to metodyka szkoleń i ćwiczeń na symulatorze.

 

Program szkoleń będzie zgodny z przepisami kolejowymi oraz z rozporządzeniami Ministra Transportu. Symulator pozwoli zatem na przygotowanie do wykonywania zawodu nowych maszynistów oraz zagwarantuje podnoszenie kwalifikacji osób już zatrudnionych. W przypadku wprowadzenia nowych przepisów transportowych projekt będzie można łatwo skonfigurować pod aktualne wytyczne.

 

Realizowany przez Dział Badań i Rozwoju we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną i Instytutem Kolejnictwa projekt badawczo-rozwojowy, o wartości 13,1 mln zł, prowadzony jest w ramach konkursu „Demonstrator+” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Zakończenie prac nad symulatorem planowane jest na 30 listopada 2016 r.

 

Potencjał technologii symulacyjnych

Realizowany przez DBiR symulator to projekt perspektywiczny. Wytworzone rozwiązania i technologie będą mogły zostać wykorzystane w przyszłości do budowy symulatorów innych pojazdów, nie tylko szynowych.

 

Obecnie zaczyna się stosować symulatory szkoleniowe w wielu gałęziach transportu i przemysłu. Coraz częściej wykorzystywane są do nauki operatorów maszyn budowlanych, np. koparek, dźwigów czy samochodów ciężarowych.

Szacuje się że w najbliższych latach popyt na tego typu urządzenia będzie wynosił nawet do kilkudziesięciu sztuk.

Więcej informacji o symulatorze SIMTRAQ:

 

Press Kit Symulator lokomotywy Simtraq Qumak    Pobierz prezentację (wersja polska)

 

Symulator lokomotywy SIMTRAQ - wnetrze i naczepa TIR - pakiet zdjec     Pobierz zdjęcia symulatora lokomotywy SIMTRAQ

 

Rendery zdjecia symulator lokomotywy SIMTRAQ QUMAK   Pobierz materiały graficzne / Download renders

 

Simtraq rail vehicle simulator Qumak    Download Press kit (English version)

 

 

Odwiedź stronę symulatora lokomotywy SIMTRAQ:

 

Symulator lokomotywy SIMTRAQ

 

 

Zamówienia związane z projektem Symulatora Lokomotywy

 

Projekt symulatora lokomotywy realizowany jest w ramach konkursu Demonstrator+ Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, współfinansowanego ze środków POIG 1.5.

 

 

POIG NCBiRDemonstratorUE EFRR