Nowoczesna infrastruktura informatyczna dla OPI

Dostawa, montaż i uruchomienie elementów nowoczesnej infrastruktury informatycznej – to zakres najnowszego kontraktu podpisanego przez Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) i polską firmę Qumak S.A. Nowy sprzęt i oprogramowanie ma zapewnić ciągłość dostępu do newralgicznych aplikacji i zasobów przechowywanych przez Instytut. Wartość całego projektu przekracza 2,5 mln zł netto.

qumak2

 

Bezpieczny dostęp do krytycznych zasobów i usług

W ramach nowej umowy z OPI, spółka Qumak dostarczy m.in. serwery, macierze dyskowe oraz bibliotekę taśmową pozwalającą na bezpieczne przechowywanie danych. Firma zapewni również oprogramowanie do tworzenia backupu, licencje serwera pocztowego, load balancery, a także urządzenia sieciowe, czyli routery i przełączniki LAN. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi oraz oprogramowaniu możliwe będzie zabezpieczenie dostępu do krytycznych zasobów i usług, jak chociażby systemu antyplagiatowego weryfikującego rzetelność prac naukowych.

cudzyslow

Dzięki dostarczonym przez Qumak rozwiązaniom Ośrodek Przetwarzania Informacji zwiększy wydajność procesów i zyska maksymalny stopień bezpieczeństwa zasobów o znaczeniu krytycznym.

 

– Elementy infrastruktury informatycznej oraz systemy strzegące ich bezpieczeństwa powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej organizacji czy przedsiębiorstwa. Dzięki rzetelnej wiedzy i doświadczeniu naszych specjalistów, tak ważna instytucja naukowa jak Ośrodek Przetwarzania Informacji zwiększy wydajność procesów i zyska maksymalny stopień bezpieczeństwa zasobów o znaczeniu krytycznym – mówi Tomasz Zygmuntowicz, Wiceprezes Zarządu Qumak S.A.
Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy gromadzi i udostępnia aktualne dane o polskiej nauce, a jego badania usprawniają procesy decyzyjne Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nowa umowa to już trzeci kontrakt zawarty przez Qumak z OPI. W 2015 r. spółka zajmowała się modernizacją infrastruktury sieciowej w Instytucie, a rok później wdrożyła w nim nowoczesną infrastrukturę serwerową.

 

Dbamy o bezpieczeństwo instytucji naukowych

Kontrakt z OPI to także kolejny projekt firmy z obszaru niezawodności systemów i ochrony danych, realizowany dla instytucji naukowych. Qumak współpracował już m.in. z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wojskową Akademią Techniczną im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie, Biblioteką Narodową, czy z Instytutem Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk.

Zobacz także