Najlepsze wdrożenie zrealizowane przez sektor publiczny

Projekt budowy Krajowego Punktu Dostępowego przygotowany i wdrożony przez spółkę Qumak dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad został nagrodzony w IX edycji konkursu LIDER ITS 2018. Na gali konkursowej przedstawiciele GDDKiA odebrali statuetkę za wdrożenie usługi Krajowego Punktu Dostępowego do informacji o warunkach ruchu  w kategorii „Najlepsze wdrożenie zrealizowane przez sektor publiczny”.

Głównym założeniem konkursu LIDER ITS  jest promowanie przedsięwzięć służących rozwojowi przyjaznych technologii Inteligentnych Systemów Transportowych w Polsce – przede wszystkim nowatorskich i efektywnych produktów, wdrożeń i rozwiązań naukowych. Patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Infrastruktury.
 

Jest to ogromne wyróżnienie również dla nas, jako wykonawcy tego projektu. Dzięki wzorowej współpracy z Zamawiającym na wszystkich etapach jego realizacji, udało nam się stworzyć wyjątkowe i nowatorskie rozwiązanie. Cieszymy się wspólnie z GDDKiA i gratulujemy tak prestiżowej nagrody – powiedział Sławomir Połukord, prezes Qumak S.A.
 

Krajowy Punkt Dostępowy jest platformą integracji podmiotów publicznych oraz komercyjnych w zakresie dostępu do informacji o warunkach ruchu na drogach. System zapewnia sprawną wymianę danych o ruchu drogowym pomiędzy zarządcami dróg, służbami ratowniczymi oraz mediami. Platforma umożliwia przekazywanie kierowcom rzetelnych i sprawdzonych informacji w czasie rzeczywistym m.in. o utrudnieniach na drogach (takich jak trudne warunki atmosferyczne, wypadki drogowe czy remonty), zwiększając bezpieczeństwo jazdy. Jest to niewątpliwie krok milowy w tworzeniu zaawansowanego Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem integrującego wszystkie podmioty zarządzające transportem drogowym oraz użytkowników dróg.
 
Rozwiązanie KPD wykorzystuje najnowocześniejsze trendy w technologiach informatycznych – rozwiązania chmurowe z pełnym dostępem do danych przy zachowaniu ich bezpieczeństwa (zgodnie z wymogami RODO). Użyty w rozwiązaniu protokół DATEX 2, będący europejskim standardem dla systemów ITS, ujednolica sposób informowania o zdarzeniach na drodze zgodnie z wymaganiami Unii Europejskiej.
 

Krajowy Punkt Dostępowy jest finansowany z europejskich projektów CROCODILE oraz CROCODILE 2, których celem jest zapewnienie współpracy pomiędzy krajowymi punktami dostępowymi budowanymi w różnych państwach Unii.

Zobacz także