Jak oszczędzać energię w Data Center? Te chillery zapewnią najwyższą efektywność energetyczną

Data Center w Polsce - oferta Qumak5

W Hamburgu powstają najnowocześniejsze, energooszczędne agregaty wody lodowej, zapewniające wysoką efektywność energetyczną Data Center. W fabryce firmy STULZ – lidera rynku klimatyzacji dla serwerowni i centrów przetwarzania danych oraz naszego wieloletniego partnera technologicznego zobaczyliśmy, jak powstają i poznaliśmy jakie oszczędności przynoszą najnowsze chillery.

 

Lider klimatyzacji precyzyjnej Data Center

2029_35020_bearb_2800px_14

 

STULZ założony w 1947 roku to dziś gigant rynku klimatyzacji precyzyjnej. Od ponad 30 lat produkuje w Hamburgu urządzenia klimatyzacyjne dla potrzeb serwerowni  i obiektów Data Center. Ten niemiecki producent i od lat nasz technologiczny partner dostarcza systemy klimatyzacyjne, które zastosowaliśmy m.in. w serwerowniach dla sektora edukacji, telekomunikacji czy administracji państwowej.

 

Energooszczędne chillery światowego lidera rynku

Najnowszy chiller Cyber Cool 2, który mieliśmy okazję zobaczyć to ekstraklasa wśród jednostek zewnętrznych, chłodzących serwerownie. Pozwala zredukować zużycie energii elektrycznej aż o 30% w stosunku do innych rozwiązań rynkowych.

 

 

Chillery Cyber Cool 2 pracujace na potrzeby Data Center Chillery Cyber Cool 2 pracujace na potrzeby Data Center

 

Tak dużą oszczędność osiągnięto między innymi dzięki zastosowaniu wymienników o bardzo dużej powierzchni wymiany ciepła, instalacji największych dostępnych na rynku wentylatorów EC oraz wykorzystaniu specjalnej konstrukcji układu chłodniczego.

 

 

Agregaty tej serii wyposażono również w wiele funkcji niezbędnych w chłodzeniu pomieszczeń IT. Producent deklaruje niezawodność w użytkowaniu, a czas eksploatacji szacowany jest nawet na 15 lat.

 

Cyber Blue – prototyp chillera nowej generacji

Podczas wizyty w Hamburgu mieliśmy wyjątkową okazję obejrzeć prototyp urządzenia nie wdrożonego jeszcze nigdzie na świecie. Cyber Blue to innowacyjny chiller, który  jako pierwszy i jedyny wykorzystuje do chłodzenia nie freon, a wodę.

 

cof

 

Urządzenie wykorzystuje trzy wysokoobrotowe „wirówki” i nie potrzebuje typowych sprężarek. To rozwiązanie bardzo ekologiczne, a jednocześnie osiągające bardzo wysokie parametry efektywności energetycznej.

 

Chillery dla dużych serwerowni

Ze względu na  kalkulacje kosztów inwestycyjnych i kosztów eksploatacyjnych  zastosowanie tych chillerów, jest uzasadnione szczególnie w serwerowniach o zyskach ciepła większych niż 200 kW. Czyli tam gdzie wymagany jest nie tylko niezawodny system klimatyzacji, ale też możliwie najniższe zużycie energii przez urządzenia chłodzące.

 

Data Center z systemami klimatyzacji STULZ

We współpracy z naszym partnerem zrealizowaliśmy wiele projektów serwerowni, które świetnie funkcjonują do dziś. To m.in.:

 

 

 

 

Dział Data Center

Qumak S.A.

 

messageKontakt – Data Center