Big Data – jak radzić sobie z eksplozją informacji

Systemy Business Intelligence Qumak5

Systemy w zakładzie produkcyjnym generują codziennie gigabajty danych. Nawet pojedyncze maszyny są w stanie dostarczyć megabajty informacji w ciągu zaledwie kilku sekund. Co firmy powinny robić z taką ilością danych? Archiwizować? Analizować? A może usuwać?

 

Analiza danych w firmach roznej wielkosci

Rozwiązania klasy Big Data a systemy Business Intelligence

Zbieranie wolumenów danych liczonych w terabajtach, czy nawet petabajtach nie stanowi dziś problemu. Jednak które z tych danych są naprawdę przydatne firmie? W klasycznym podejściu stosowanym w rozwiązaniach klasy Business Intelligence to właśnie to kryterium było kluczowe. Zatem jak podjąć decyzję, które dane są i będą ważne w procesie analizy? Często bowiem pewne wzorce zachowań czy reguły ukryte są w danych, których nikt wcześniej w wybranym kontekście nie analizował.

 

cudzyslow

Rozwiązania klasy Big Data umożliwiają załadowanie zdecydowanie większej ilości danych niż klasyczne systemy BI

 

Z tego właśnie powodu powstały rozwiązania klasy Big Data, które umożliwiają załadowanie zdecydowanie większej ilości danych niż w przypadku klasycznych systemów BI. Aspekt użyteczności oczywiście nie zniknął z tego typu rozwiązań, ale często nie jest on głównym kryterium decydującym o zaistnieniu określonych danych w hurtowni. Taka sytuacja stwarza większe możliwości analitykom.

 

Wdrożenie systemu Big Data

Zanim wdrożymy system Big Data należy zwrócić szczególną uwagę na jego możliwości. Użyteczna okazuje się możliwość analizy konkretnych danych w locie –tzw. streaming – oraz znajdowania takich, które spełniają zdefiniowane wcześniej reguły.

 

Na tej podstawie przedsiębiorstwa ze strumienia danych mogą wyselekcjonować te, które będą dla nich przydatne w przyszłości, np. do pogłębionych analiz. Informacje nieistotne z punktu widzenia biznesu nie muszą być zapisywane.

Proces przeprowadzany jest automatycznie i on-line.

 

Artykuł opublikowano w Control Engineering Polska.

 

Dział Business Intelligence & Big Data

Qumak S.A.

 

messageKontakt – Business Intelligence & Big Data