Smart rozwiązania nie tylko w dużych aglomeracjach – nasze podsumowanie 7. Forum Rozwoju Mazowsza

O współpracy z miastami w obszarze Smart City, rozwiązaniach proekologicznych i podnoszących jakość życia mieszkańców rozmawialiśmy z przedstawicielami instytucji publicznych i biznesu podczas 7. Forum Rozwoju Mazowsza – najważniejszego wydarzenia konferencyjnego dotyczącego rozwoju regionu.

W tegorocznej edycji organizatorzy wydzielili trzy obszary: Smart City, Smart Business i Smart People, w ramach których odbyło się kilkadziesiąt debat, prelekcji i warsztatów. Forum, w którym bierze udział ponad 100 ekspertów i praktyków z rynku komercyjnego i instytucji publicznych, poświęcone jest promocji funduszy unijnych, służy wymianie doświadczeń i generuje dyskusje o tym, jak podnosić innowacyjność i przedsiębiorczość województw. Przedstawiciele Qumak i spółki Star ITS dyskutowali przede wszystkim o efektywnej współpracy biznesu z przedstawicielami władz regionów.

 

 

 

Współpraca z mniejszymi miastami w realizacji projektów Smart City

Istotnym zagadnieniem poruszanym podczas 7. Forum Rozwoju Mazowsza była współpraca pomiędzy biznesem, samorządem a mieszkańcami w ramach projektów Smart City. W dyskusji z udziałem Jacka Suchenka, Wiceprezesa Zarządu ds. Realizacji w Qumak SA, poruszone zostały kwestie wychodzenia z projektami poza duże aglomeracje miejskie.

 

W projektach podnoszących jakość życia w regionach Qumak wraz ze swoją spółką-córką Star ITS współpracuje nie tylko z dużymi ośrodkami, jak np. z Trójmiastem, w którym wdrożył jeden z największych w Europie Inteligentny System Transportowy TRISTAR, czy z Lublinem, w którym w rekordowym czasie zrealizował System Zarządzania Ruchem. Spółka jest otwarta na współpracę również z mniejszymi ośrodkami, w których można zrealizować pionierskie i efektywne projekty. Przykładem takiej owocnej współpracy jest miasto Płock.

 

To dzięki dobrej współpracy z sektorem publicznym Qumak uruchomił w Płocku nowoczesne Centrum Usług, które będzie zajmować się outsourcingiem procesów IT dla klientów warszawskiej spółki.

 

Aktywna współpraca sektora publicznego z komercyjnym

– We współpracy z miastem Płock, władze pokazały otwartość, zaangażowanie oraz zrozumienie potrzeb biznesowych. Dzięki temu sprawnie zrealizowaliśmy wszystkie kwestie formalne, niezbędne w świadczeniu usług outsourcingowych – mówi Jacek Suchenek, Wiceprezes Zarządu Qumak S.A. – Przedstawiciele władz Płocka aktywnie uczestniczyli również w negocjowaniu współpracy z lokalnymi wykonawcami. Na tej współpracy zyskuje zewnętrzna spółka, bo pozyskuje sprawdzonych wykonawców na dobrych warunkach oraz lokalny biznes, bo zdobywa nowe zlecenia – dodaje Suchenek.

 

Przeniesienie części biznesu do mniejszych miast jest również szansą na optymalizację kosztów. Oczywiste jest, że w dużych aglomeracjach koszty działalności są wyższe, dlatego firmy przenoszą wybrane usługi do mniejszych ośrodków.

 

Efektywny model Partnerstwa Publiczno-Prywatnego we współpracy z miastami

Podczas dyskusji poruszono również kwestię współpracy sektora komercyjnego z publicznym w modelu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP). To innowacyjna forma inwestycji, przynosząca korzyści obu stronom, a jej największym beneficjentem są mieszkańcy. Ścisła współpraca firm prywatnych i instytucji publicznych pozwala na podjęcie użytecznych inwestycji, które – gdyby nie taka współpraca – nigdy nie wyszłyby poza fazę projektową.

 

Inwestycje realizowane w modelu PPP są zazwyczaj znacznie bardziej efektywne, gdyż traktuje się je jako projekt rynkowy, zorientowany na efekty. Według wyliczeń ekspertów model ten pozwala osiągnąć oszczędności sięgające 17% w porównaniu z tradycyjnym modelem inwestycji. Taka forma współpracy wpływa także na zoptymalizowanie ryzyka, bo każdy z partnerów odpowiada za te aspekty, w zarządzaniu którymi ma większe doświadczenie. Przykładowo, strona administracyjna nie odpowiada za te obszary przedsięwzięcia w których nie czuje się kompetentna.

 

Efektywne rozwiązania Smart City realizowane we współpracy z miastami: